wtorek, 12 kwietnia 2016

Spalanie w ROD surowo zabronione!

Wiosna na dobre zawitała już do ogrodów, a wraz z nią rozpoczęły się pozimowe porządki. Warto zatem przypomnieć wszystkim działkowcom, że spalanie w ROD i palenie ognisk rekreacyjnych na jego terenie jest surowo zabronione.


Dlaczego nie należy spalać w ROD?
  • Spalanie jest niebezpieczne. Wiatr może rozprzestrzenić ogień na sąsiednie tereny oraz budynki;
  • Spalanie powoduje zadymienie okolicy, co przeszkadza innym użytkownikom ROD, społeczności lokalnej, ale i kierowcom poruszającym się po drogach zlokalizowanych w sąsiedztwie ogrodu;
  • Spalanie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, co w konsekwencji może wywoływać wiele chorób dróg oddechowych w szczególności u dzieci i seniorów;
  • Spalanie powoduje spustoszenie wśród flory i fauny;
  • Spalanie wyjaławia glebę;
  • Spalanie niszczy dobrą reputację działkowców jaką cieszą się wśród lokalnej społeczności i u władz miejskich;
  • Spalanie jest niezgodne z przepisami prawa związkowego i powszechnie obowiązującego;
  • Za spalanie grożą wysoki kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności.
Spalanie a przepisy prawa
Spalania odpadów zakazuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządków w gminach (art. 10 ust. 2a). Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną 5000 zł. Natomiast art. 191. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi: Kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.
Należy także podkreślić, że zakaz spalania jest zapisany również w regulaminie ROD (§ 68 pkt. 5), którego każdy działkowiec zobowiązany jest przestrzegać. (zobacz regulamin ROD)



Alternatywa dla spalania
Najlepsza metodą pozbywania się części roślinnych w ROD jest ich kompostowanie. § 42 regulamin ROD nakłada na każdego działkowca obowiązek prowadzenia na swojej działce kompostownika. Wskazówki jak założyć i prowadzić kompostownik można znaleźć w broszurze wydanej przez KR PZD. 
(zobacz broszurę)

AD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz