niedziela, 6 marca 2016

Zakaz palenia ognisk

Przypominamy, że od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowy Regulamin ROD (do odbioru w biurze Zarządu) uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, który zabrania palenia ognisk na ogródkach działkowych przez cały rok kalendarzowy. Przepis z poprzedniego Regulaminu dopuszczający spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, od października do kwietnia już nie obowiązuje! 

Regulamin ROD - Rozdział VII - Przepisy porządkowe - § 68 pkt. 5 
Działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

1. Odpady zielone należy kompostować. Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik, uzyskana ziemia kompostowa to tzw. „czarne złoto” ogrodników – najbardziej wartościowy materiał do użyźnienia gleby i wzbogacenia jej w niezbędne składniki odżywcze.
2. Gałęzie można rozdrobnić za pomocą rębaka, który jest do wypożyczenia za darmo w Domu Działkowca – w tej sprawie prosimy kontaktować się z gospodarzem: Dariusz Gwizdała tel. 509 924 204 (działka nr 101). Uzyskane zrębki są doskonałym materiałem do ściółkowania rabat i ścieżek – hamują rozwój chwastów i zapobiegają nadmiernemu parowaniu wilgoci z gleby. 
3. Mniejsze ilości odpadów na które jednak brakuje miejsca w działkowych kompostownikach można wywieźć do kontenerów na odpady zielone, które rozlokowanych w różnych częściach naszego miasta.
4. Jeśli mamy dużą ilość odpadów zielonych i gałęzi można je dostarczyć do kompostowni w Pszczynie – Jankowicach przy ulicy Złote Łany. Kompostowania przyjmuje od mieszkańców wszelkie ilości odpadów za darmo.

Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną w wysokości 5000 zł. Egzekucją tego prawa zajmuje się Straż Miejska w Pszczynie. 

Telefon do Straży Miejskiej: 602 570 838

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz