niedziela, 27 września 2015

Artykuł z Gazety Pszczyńskiej

Przedstawiamy Państwu artykuł z Gazety Pszczyńskiej autorstwa Pana Tomasza Grucy.


Blisko 90 lat tradycji, podium wśród najpiękniejszych ogrodów działkowych na Śląsku i przyjaźnie zawierane na lata. Witajcie w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w Pszczynie.

Każdy z turystów i mieszkańców wie, że ziemia pszczyńska słynie z bogactwa przyrody i zjawiskowych zielonych zakątków. Nie inaczej jest na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Pszczynie, rozciągającego się na terenie 9 hektarów. „Owoc Naszej Pracy”, bo tak brzmi pełna nazwa pszczyńskiego ROD-u, założony został w dwudziestoleciu międzywojennym, 87 lat temu. Obecnie obszar ten zajmuje dokładnie 219 działek. Wiele z nich bierze udział w licznych konkursach. Janina i Stanisław Norkowie z Pszczyny w tym roku po raz pierwszy wystartowali w konkursach Polskiego Związku Działkowców i od razu zostali podwójnymi laureatami. Zajęli I miejsce wśród najładniejszych działek Delegatury Tyskiej PZD. Wyróżnieni zostali także przez Prezydium Okręgowe Zarządu Śląskiego PZD w Katowicach w konkursie na „Wzorową działkę roku 2015”.

Tegoroczni zwycięzcy są gospodarzami działki od 8 lat. Mówią, że nie wyobrażają sobie życia bez ogrodu. - To miejsce jest oderwaniem od codziennych obowiązków i pracy. Mieszkamy w bloku, dzięki ogródkowi możemy wyrwać się z czterech ścian. Tutaj aktywnie spędzamy czas i relaksujemy się na świeżym powietrzu, możemy słuchać trele sikorek i szczygłów, rechot żab, czy spotkać jeża. Nie musimy wyjeżdżać na wakacje, w tym miejscu jest wszystko czego nam potrzeba - podkreśla rodzina Norków.

W nagrodzonym ogródku, w każdym sezonie można zobaczyć różnorodne okazy roślin. Znaleźć można tutaj m.in. liczne ozdoby, kwiaty - odmianę chińskiej róży, magnolie, drzewka owocowe, świeże warzywa, a nawet arbuzy. Właściciele z zamiłowania do ptaków posiadają hodowlę gołębi.

- Działkowcy również odczuli skutki suchego i upalnego lata. Wiele roślin szybko usychało, dlatego ogrodnicy musieli włożyć sporo zaangażowania w swoje zielone perełki - mówi prezes „Owocu Naszej Pracy”, Katarzyna Szelest.

Zarząd ROD-u stara się, aby ogrody stanowiły jedną z wizytówek miasta. Pomimo ograniczonego budżetu, działkowcy własnym sumptem zapewniają należyty wygląd ścieżek, tablic informacyjnych i przyległego terenu. Ich celem jest udostępnienie ogrodu dla okolicznej społeczności. W swoich planach mają umieszczenie ławek przy alejkach czy organizowanie imprez kulturalnych w domu działkowca. Zarząd chce, aby nowi, coraz młodsi działkowicze mogli zintegrować się z tutejszą społecznością, dlatego w tym roku zorganizował imprezę z okazji Dnia Dziecka. Powstała również strona internetowa, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji i porad.

Ze względu na zagospodarowanie terenu oraz wzorowe przestrzeganie regulaminu Polskiego Związku Działkowców, ROD Pszczyna uplasował się w tym roku na wysokim III miejscu w Delegaturze Tyskiej. Za sumienną pracę, a także wieloletnie tradycje, społeczność ROD „Owoc Naszej Pracy” została wyróżniona jednym z najważniejszych odznaczeń powiatu, otrzymując Żubra Starosty Pszczyńskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz