czwartek, 24 marca 2016

Wiosenne cięcie drzew owocowych

Cięcie drzew owocowych to podstawowy zbieg jaki powinien być wykonywany corocznie w kwaterze sadowniczej. Dla działkowców miesiąc marzec i kwiecień to optymalny czas na wykonanie wiosennego cięcia niektórych drzew i krzewów. Poprawnie wykonane prześwietlenie to jeden z głównych zabiegów gwarantujących powodzenie w uzyskaniu plonu z pielęgnowanych nasadzeń.

W ROD Okręgu Sudeckiego od miesiąca marca br. trwają pokazy cięcia przeprowadzane przez instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD oraz instruktora ds. ogrodnictwa OZS PZD. Uczestnicy pokazów oprócz teorii przekazanej w bezpośrednim kontakcie z instruktorami, mają okazję skorzystać z cennych wskazówek praktycznych oraz poznać technikę i sposoby cięcia drzew owocowych.

Cięcie drzew owocowych jest nieodzowne i spełnia wiele funkcji:
  • umożliwia uformowanie korony drzewa w wybraną przez nas formę np. pucharową, szpalerową, wrzecionową,
  • umożliwia utrzymanie żądanej przez nas wysokości i rozpiętości drzewa,
  • pobudza drzewa i krzewy do kwitnienia i owocowania,
  • reguluje owocowanie i poprawia jakość owoców,
  • jest czynnikiem fito-sanitarnym – w pierwszej kolejności usuwamy gałęzie martwe, porażone, uszkodzone, krzyżujące się,
  • rozrzedzenie korony ułatwia przeprowadzenie i efektywność oprysków,
  • odmładza koronę a u starych zaniedbanych drzewach cięcie należy rozłożyć na 2- 3 lata.


Zanim przystąpimy do cięcia:
  • dokonujemy oględzin i analizy stanu nasadzeń,
  • zastanawiamy się nad koniecznością i skutkami cięcia,
  • podejmujemy decyzję co do terminu cięcia – uwzględniamy terminarz cięcia pamiętając o konieczności przeprowadzenia ciecia letniego,
  • zaopatrujemy się w niezbędne narzędzia i materiały (drabina, sekatory, piła, maść ogrodnicza lub emulsja z dodatkiem środka grzybobójczego, środek do dezynfekcji narzędzi np. denaturat).


Terminy cięcia drzew owocowych:
Jeśli pogoda pozwoli cięcie można już zacząć w lutym. Zasadniczy termin to marzec, kwiecień, a nawet maj. Cięcie należy zakończyć po kwitnieniu, nie później niż do dwóch tygodni po kwitnieniu. W pierwszej kolejności powinno się ciąć jabłonie i grusze (w pierwszej kolejności odmiany z większą odpornością na mróz). Później w kwietniu i na początku maja- śliwy, morele i brzoskwinie. Czereśnie i wiśnie należy ciąć po zbiorach owoców, na przełomie lipca i sierpnia, nie później jednak niż do 10 września. 

PAMIĘTAJMY ! 
Pora kwitnienia drzew to również dobry termin na ich cięcie i formowanie. 
W tym czasie możemy wykonać zarówno cięcie prześwietlające jak i silne cięcie odmładzające starych drzew.
W okresie kwitnienia priorytetem dla drzewa staje się wyżywienie owoców (zachowanie gatunku, wydanie nasion). Odtworzenie przerzedzonej korony to zadanie drugorzędne, dlatego odrost i przyrost jednorocznych przyrostów zwanych wilkami jest słabszy.

Jak poradzić sobie z wilkami?
Jak pobudzić do owocowania „ogrodowe uparciuchy”?
Na te i wiele innych pytań uzyskacie Państwo informacje uczestnicząc w pokazach cięcia organizowanych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Okręgu Sudeckiego PZD.

Jadwiga Kamińska
Instruktor ds. ogrodnictwa
PZD - Okręg Sudecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz