piątek, 18 grudnia 2015

Życzenia Świąteczne


Poszukujemy Członka Zarządu

W związku z tym, że obecnie Zarząd działa w składzie 4-osobowym, poszukujemy pilnie nowego Członka Zarządu. Osoby chcące się udzielać społecznie proszone są o wrzucanie swoich kandydatur do skrzynki na listy przy Domu Działkowca lub kontakt pod adresem rodpszczyna@gmail.com do 15 stycznia 2016 roku. Liczymy również na głosy i opinie Działkowiczów w sprawie wyboru odpowiedniej kandydatury.

czwartek, 3 grudnia 2015

Nasz Sponsor

Od kilku lat Zarząd ROD „Owoc Naszej Pracy” współpracuje z producentem mebli biurowych i hotelowych ODNOWA. Do tej pory w zamian za reklamę na naszym ogrodzeniu zewnętrznym firma świadczyła nam usługi w zakresie drobnych napraw sprzętów i narzędzi będących na wyposażeniu Domu Działkowca i Ogrodu. Miło nam poinformować, że w tym roku w ramach współpracy firma za darmo wykonała i dostarczyła nam dwa składane stoły, które staną w Sali Domu Działkowca. Mamy nadzieję, że znajdą się kolejne firmy i instytucje chętne do nawiązania z nami współpracy. W imieniu wszystkich Działkowców serdecznie dziękujemy!




ODNOWA S.P.U.H.
ul. Zdrojowa 65
43-200 Pszczyna

Tel. 032 2104021
biuro@mebleodnowa.pl



Regulamin ROD

Z dniem 1 stycznia 2016 r wchodzi w życie nowe wydanie Regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych uchwalony 1 października b.r. przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Poniżej, w skrócie przedstawiamy najważniejsze punkty regulowaniu. Cały Regulamin znajduje się na naszej stronie internetowej i stronach PZD. Wersja papierowa jest obecnie drukowana przez KR PZD – jak tylko trafi do naszego Ogrodu zostanie przekazana wszystkim Działkowcom.

REGULAMIN ROD

§ 1 Regulamin obowiązuje wszystkich przebywających na obszarze rodzinnego ogrodu działkowego.

§ 7 Działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.

§ 9 Działkowiec ma w szczególności obowiązek:
  • przestrzegać ustawę,
  • przestrzegać regulamin i statut PZD w zakresie określonym w ustawie,
  • użytkować działkę zgodnie z ustawą i regulaminem,
  • działać w interesie ROD,
  • uiszczać opłaty ogrodowe uchwalone przez uprawnione statutem organy PZD w terminach przez nie ustalonych, a w przypadku zwłoki - wraz z obowiązującymi odsetkami ustawowymi,
  • aktualizować dane osobowe i adres do korespondencji,
  • otaczać opieką mienie ROD,
  • przestrzegać zasad współżycia społecznego.
§ 17 Zarząd ROD przyjmuje od działkowców wszystkie wpłaty na konto bankowe. Zarząd ROD podaje do wiadomości działkowców numer konta bankowego ROD. W uzasadnionych przypadkach osoba upoważniona przez zarząd ROD (kasjer) może osobiście przyjmować od działkowców wpłaty.

§ 19 Zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli działkowiec jest w zwłoce z zapłatą opłat ogrodowych lub opłat związanych z utrzymaniem działki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z działki co najmniej przez 6 miesięcy pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.

§ 42 Działka musi być wyposażona w kompostownik.

§ 44 Altana działkowa może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35 m2. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2. Altana działkowa może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim. Wysokość altany działkowej mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Odległość altany działkowej od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry.

§ 45 Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki zgodnie z parametrami określonymi w § 44.

§ 55 Działkowiec zobowiązany jest do cięcia i prześwietlania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób, aby gałęzie nie przekraczały granic działki.

§ 67 Działkowiec obowiązany jest:
  • dbać o estetyczny wygląd działki i ROD,
  • nie zakłócać spokoju sąsiadom,
§ 68 Działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się:
  • spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych,
  • wprowadzania i trzymania na terenie ROD psów bez smyczy i kagańca oraz stałego utrzymywania kotów i psów na działce,
§ 72 Działka oznaczona jest tabliczką z numerem porządkowym, umieszczoną w widocznym miejscu.

§ 73 Wstęp na działkę w czasie nieobecności działkowca lub jego rodziny jest zabroniony.

§ 80 Działkowiec odpowiada za działania i szkody wyrządzone przez osoby przebywające za jego zgodą na działce i w ROD.

środa, 2 grudnia 2015

Dokarmianie ptaków zimą

Wszystkie plony z działek i ogrodów zostały już zebrane, porządki zrobione, więc wszyscy ogrodnicy mają więcej wolego czasu. I choć śniegu jeszcze nie ma trzeba pomyśleć o ptakach. Od wczesnej wiosny ptaki pomagają nam, zjadając szkodniki: ich jaja i larwy, teraz przyszła pora, żeby się odwdzięczyć.

Z nastaniem chłodów wszystkie owady, które latem stanowiły źródło pożywienia, schowały się w szczeliny kory, pod kamienie lub głębiej w ziemi. Gdy spadnie śnieg, ptaki będą musiały włożyć dużo więcej energii w szukanie pokarmu, przez co wiele z nich może zimy nie przetrwać.

Ptaki trzeba dokarmiać systematycznie, o stałej porze, świeżym pokarmem – nie spleśniałym i bez dodatków soli i przypraw, które im szkodzą. Nie wykładajmy suszonych warzyw i owoców, bo pęcznieją w ptasich wolach, co przy zjedzeniu przez nie większych ilości może być niebezpieczne. Trzeba wykładać tyle pokarmu, żeby nie pozostawał na resztę dnia i żeby nie zamarzł. Ptaki dokarmiamy od nastania chłodów aż do całkowitego ustąpienia zimy. Ważne jest, żeby dokarmiać ptaki na przedwiośniu, szczególnie wtedy, kiedy nieoczekiwanie spadnie śnieg.

Postarajmy się o karmnik – można kupić gotowe, a można też zrobić samemu. Dzieci i wnuki będą zachwycone wspólną pracą z rodzicami i dziadkami. Ważne jest, żeby karmnik miał daszek, który chroni przed opadami, korytko, do którego wsypiemy pokarm i zabezpieczenie przed śniegiem i wiatrem – żeby nie wywiało karmy. W karmniku musi być również przestrzeń do swobodnego przemieszczania się ptaków. Karmnik umieszczamy w bezpiecznym miejscu, żeby koty nie miały do niego dostępu i solidnie mocujemy do drzewa lub palika, albo balkonu.

Czym karmić? Można wykładać do karmników smalec, ale nie solony. Można również wykładać gotowe mieszanki dla ptaków, pamiętając o systematycznym uzupełnianiem braków – lekka karma łatwiej się rozsypuje. Można również samemu przygotować mieszankę z nasion roślin oleistych tj.: słonecznik, len, konopie, dynia, orzechy – ale nie solone. Do mieszanki można dodać również płatki owsiane, ziarna zbóż, gotowane warzywa i owoce.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup kul – pyz dla ptaków. Zawieszamy je w stałym miejscu, a gdy się skończą, zakładamy nowe. Możemy razem z dziećmi i wnukami zrobić takie kule sami. Mamy dwa sposoby: do roztopionego smalcu wrzucamy mieszankę nasion oleistych, płatki owsiane, zboża, orzechy oraz ugotowane i pokrojone warzywa. Wszystko dokładnie mieszamy, a gdy masa zaczyna stygnąć, przekładamy ją do małych kubków po jogurtach lub serkach, do połówek orzechów kokosowych lub wciskamy ją pomiędzy łuski w dużych szyszkach.

Drugi sposób jest prostszy: do kubków po jogurtach wrzucamy część suchej karmy i zalewamy ją roztopionym smalcem. Gdy stężeje, dokładamy kolejną warstwę, a na koniec robimy otwory na sznurek i zawieszamy na drzewach lub na balkonie.

Można uformować z takiej masy kulki – oblepiając tężejącą masą patyk ze sznurkiem, żeby mieć czym przywiązać do barierki balkonowej. Kulki trzeba włożyć w siateczkę po owocach lub czosnku, żeby jej składniki nie wypadały. W przy denkach kubków, w dwóch przeciwległych ściankach również trzeba zrobić otwory i przewlec sznurek. W orzechu kokosowym na dnie robimy otwór, przez który przewlekamy sznurek, którym wcześniej obwiązać trzeba krótki patyk. Wszystko po to, aby było za co przyczepić gotowe ptasie przysmaki.

Do karmników mogą przylecieć: sikory: bogatka, modraszka, w srogie zimy przyleci nawet sikora sosnówka. Stałymi bywalcami karmników będą: oczywiście wróble, mazurki, dzwońce, zięby, trznadle, kwiczoły i kosy. Kosy bardzo lubią, gdy na patyk nabijemy im jabłka. Ponieważ kosy więcej czasu spędzają biegając po ziemi, musimy uważać na koty, żeby nie przestraszyły i nie wyłapały nam tych ptaków. Do karmników przylecieć mogą również: sierpówki, sroki i gawrony, które traktują karmnik jako łatwe źródło pokarmu. W srogie zimy przylecą do naszych kulek i karmników nawet grubodzioby, dzięcioły, jemiołuszki i gile.

Warto na działce i w ogrodzie posadzić krzewy tj. ogniki, irgi, bez czarny, ligustr lub jarzębinę, których owoce długo pozostają na gałązkach. Zostawiajmy ptakom część winogron, aronii, porzeczek lub rokitnik – ptaki chętnie zjedzą je zimową porą.

Jadwiga Brzozowska

Instruktor ogrodnictwa OP PZD

wtorek, 1 grudnia 2015

Komunikat KR PZD: Opłaty w ROD bez zmian

W dniu 25 listopada 2015r KR PZD podjęła decyzje finansowe odnoszące się do wszystkich ROD prowadzonych przez PZD. Jak wynika z przyjętych uchwał, w 2016 r. te z obciążeń finansowych działkowców, o których wysokości decyduje KR PZD, mają pozostać na tegorocznym poziomie.

Uchwałą nr 4/IV/2015 ustalono wysokość składki członkowskiej w PZD. Pozostała ona na dotychczasowym poziomie - w 2016 r. nadal ma wynosić 6 zł. W przypadku małżonków, gdy oboje są członkami PZD, płacą oni po 3 zł. Zgodnie z uchwałą KR PZD środki pochodzące ze składek w całości pozostaną  w dyspozycji zarządu ROD z przeznaczeniem na koszty działalności statutowej prowadzonej w  ogrodzie.

Poza decyzją w/s składki członkowskiej, KR PZD podjęła także uchwałę nr 3/IV/2015 o zasadach partycypacji ROD w kosztach działalności prowadzonej na rzecz ogrodów i działkowców przez jednostki okręgowe i krajową PZD. Również w tym przypadku utrzymano ubiegłoroczny poziom obciążeń. W 2016 r. tzw. partycypacja nadal ma wynosić równowartość 7 gr. za m2  działki.

Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o ROD i statutem PZD, uchwalanie opłat ogrodowych służących pokryciu kosztów funkcjonowania ROD, należy do kompetencji walnych zebrań. Z uwagi na strukturę PZD, organizacji ogólnokrajowej, ze szczeblami regionalnymi i ogrodowymi, cześć zadań związanych z działaniem ROD nie jest jednak realizowana bezpośrednio w ogrodzie, ale na szczeblu okręgu i krajowym. Dlatego też, zgodnie ze statutem PZD, część środków z opłaty uchwalanej przez walne zebranie przekazywana jest przez zarząd ROD do okręgów. W/w uchwała nr 3/IV/2015 służy właśnie określeniu zasad rozliczania się ROD z tego tytułu. Środki przekazane z ogrodów służą na pokrycie kosztów działalności prowadzonej na rzecz ROD i działkowców przez struktury okręgowe i krajowe PZD. Zgodnie z decyzją KR PZD podział wpłat przekazanych z ROD w ramach partycypacji ma być następujący:

65 % pozostanie w dyspozycji okręgu;

30 % pozostanie w dyspozycji jednostki krajowej PZD;

3%    zasili Fundusz Samopomocowy PZD;

2%    zasili Fundusz Obrony ROD.

Krajowa Rada PZD